זמן יהודי חדש - תרבות יהודית בעידן חילוני -  מבט אנציקלופדי
 
המלצות הקוראים

הפילוסוף פרופ' (אמריטוס) יוסף אגסי, אונ' תל-אביב

אנציקלופדיה זו תשמח קוראים ללא הבדל דת, פילוסופיה, שמירת-מצוות, מין ולאום. המסורת היהודית איחדה שייכות דתית, קהילתית, מסורתית ותרבותית. הבחנה ביניהן השרישה האמנציפציה (ההכרה של צרפת את כל תושביה כצרפתים לכל דבר). אדם מודרני יכיר בהבחנה זו גם אם הוא מסורתי ביותר. על-כן בעיון באנציקלופדיה זו תועלת והנאה לכל, הגם שעודנה לוקה בחסר ובטעויות שוודאי יתוקנו במהדורות הבאות עלינו לטובה.


פרופ' (אמריטוס) ירון אזרחי, החוג למדע המדינה, האוניברסיטה העברית

מעבר למיפוי מקיף, אם גם לא ממצה, של התרבות היהודית המודרנית, "זמן יהודי חדש" הוא אוצר בלום של תובנות על יחסי הגומלין בין התמורות שהתחוללו בה ובין מקורות המשמעות והזהות של הפרט והקולקטיב היהודי בתקופה זו. הוא חושף את היצירתיות המופלגת של תרבות המתמודדת עם המתח בין מקורותיה הדתיים ואתגרי המודרניזציה בתחומי החברה, הספרות, האמנות והתודעה ההיסטורית. יוצריו, הנמנים עם טובי החוקרים בני זמננו, יצרו טקסט מאתגר המקנה עומק למחלוקות האידיאולוגיות המסעירות את הציבור בארץ ובתפוצות.


הרב מאיר אזרי, רב הקהילה ליהדות מתקדמת בתל אביב - בית דניאל

מזה אלפי שנים בוקע מלב ההוויה היהודית גם קול יהודי מתחדש. כוחה של היהדות טמון ביכולתה לבחון חדשות לבקרים כיוון ודרך. האסופה "זמן יהודי חדש", שבאה לסכם מפעלם של דורות חולמים ויוצרים, היא בבחינת מתנה לאלו המעוניינים להמשיך במסע ההתחדשות של דורנו. המפעל הייחודי הזה פותח צוהר לתובנה שקול יהודי ייחודי תוסס ומרענן עולה, ונשמע מזה דורות, ואולי בכך טמון כוחו של מפעל מונומנטלי זה.


פרופ' בנימין איש-שלום, רקטור בית מורשה בירושלים

החיבור המרשים בהיקפו של הספר "זמן יהודי חדש – תרבות יהודית בעידן חילוני", בא להשלים חסר ניכר ולתאר את התמורות שחלו ביהדות בעידן המודרני, תוך הדגשת משקלו של החילון ביצירה היהודית ובעיצובה של תודעה יהודית חדשה. הספר כולל מאמרים בעלי אופי אנציקלופדי מאת טובי החוקרים בתחומים שונים העוסקים באישים, נושאים, תהליכים וסוגיות מרכזיות בתחומי חברה, תרבות, דת ושאלות של זהות. זהו חיבור חשוב העשוי להועיל לכל אדם משכיל, לחוקרים, למורים ולסטודנטים המתעניינים בתולדות היהדות בעידן המודרני.


אריה לובה אליאב, חתן פרס ישראל על מפעל חיים

"זמן יהודי חדש", שיוזמיו ועורכיו העניקו לו שם צנוע, הינו מפעל הגותי, ספרותי ותרבותי ייחודי ורב-חשיבות. רבים מהכותבים בו הם מגדולי ודגולי החוקרים וההוגים בנושאי המודרניזציה של חיי היהודים בעת החדשה. במיגוון המרשים של הערכים מתגלה בכל יופיו המפנה הגדול שהתחולל בחיי הרוח היהודיים.


פרופ' (אמריטוס) יהודה באואר, האונ' העברית, חתן פרס ישראל לחקר ההיסטוריה

חילוניות היא התייחסות תרבותית שאינה מקבלת את התיזה של עולם שאלהים נוהג בו. זוהי גישה הרואה באדם יצור אוטונומי. הדת היא בלא ספק מרכיב חשוב מאוד בהיסטוריה היהודית, והחילוניות היא אנטיתיזה שלה. בעבר היו שתי הגישות שזורות זו בזו, בעוד כיום הן נאבקות על בכורה בתודעה העצמית היהודית. האנציקלופדיה החדשה שלפנינו, על עושרה הרב בערכים כתובים היטב, מהווה תרומה חשובה ביותר לויכוח זה ומבטאה למעשה את ההווייה של מרבית האנשים המזדהים כיום כיהודים.


הסופרת יוכי ברנדיס

אני יודעת שהמילים "חובה בכל בית" נחשבות, ובצדק, לשבלונה שחוקה, אך לא מצאתי טובות מהן כדי לתאר את האנציקלופדיה "זמן יהודי חדש". התכוונתי להניח אותה על המדף ולהציץ בה פעם בשנה (כפי שנוהגים עם אנציקלופדיות), אבל עשיתי שגיאה חמורה ופתחתי את אחד הכרכים. מאז, כמעט שבוע ברציפות, אני בולעת בשקיקה ערכים ומאמרים על תרבות יהודית בעת החדשה.


פרופ' אהרן דותן, ראש מרכז צימבליסטה למורשת היהודית באונ' תל-אביב, חתן פרס ישראל לחקר הלשון העברית

המפעל האנציקלופדי המרשים "זמן יהודי חדש - תרבות יהודית בעידן חילוני" מבקש לספר את סיפורה של היהדות המודרנית מצדה החילוני, כפי שהיא מתוארת בידי חבורה מכובדת של מלומדים חשובים. נראה שיש מקום גם להארה כזאת מנקודת ראותו של היהודי הבלתי-מאמין, שהחילוניות היא דרך חייו, והחיבור שלפנינו פותח פתח רחב למי שמוצא עניין בהתבוננות כזאת בתרבות היהודית.


ד"ר דורית הופ, חוקרת ספרות, אונ' תל-אביב

המבט האנציקלופדי בזמן היהודי החדש מאפשר לקורא גם מבט רחב יריעה של מרבית אוצרותיה של התרבות היהודית בזמננו, וגם מבט מעמיק, בנושאים המעסיקים חוקרים, כל אחד בתחומו, בסקירות עדכניות, בהירות, ומאוזנות. חמשת הכרכים מפגישים את הקורא עם מקורות ראשוניים של טובי החוקרים וההוגים, ומזמנים לו אתגר מחשבתי בנושאים שבמוקד הווייתה של היהדות כתרבות.


אליהו הכהן, חוקר הזמר העברי

חמשת כרכי "זמן יהודי חדש" הם מפעל ספרותי חלוצי. חומר קריאה מרתק ומרחיב דעת, שמרגע שאתה נוטל אותו לידך אינך יכול להניחו. ספרי חובה לכל בית בישראל. בפעם הראשונה מגיעה אל ארון הספרים העברי אסופה מרוכזת בת מאות מאמרים הפורשים יריעה פנורמית של תהליכי ההתחדשות והחילון שעבר העם היהודי בדורות האחרונים כמעט בכל תחומי התרבות, היצירה ואורח החיים, כתובים בידי מיטב הכותבים.


פרופ' משה הלברטל, פרופסור למחשבת ישראל ופילוסופיה באונ' העברית ובמכון שלום הרטמן

האנציקלופדיה "זמן יהודי חדש" היא ניסיון מרשים לפרוש בפני הקוראים את ההיקף העצום של התמורה, היצירה והשבר, שחוללה העת החדשה בחיי העם היהודי. הערכים המגוונים של החיבור הגדול והחשוב הזה, מספקים לקוראים מפתח ומבוא לתקופה סוערת ומפעימה, ומנתחים את ביטוייה בהגות היהודית ובספרות העברית שנוצרה בעת החדשה.


לראש המסך    לעמוד הבא
English Russian