זמן יהודי חדש - תרבות יהודית בעידן חילוני -  מבט אנציקלופדי
 
פרופ' מורטון ויינפלד

עורך המדור חיים יהודיים מודרניים בתפוצות


פרופסור לסוציולוגיה באוניברסיטת מק-גיל במונטריאול. מחזיק הקתדרה ללימודים אתניים קנדיים. קיבל תואר ראשון מאוניברסיטת מק-גיל בשנת 1970. למד במשך שנה במכון ליהדות זמננו של האוניברסיטה העברית. תואר שני (1973) ודוקטורט בסוציולוגיה ובחינוך (1977) קיבל מאוניברסיטת הרווארד, והתחיל ללמד סוציולוגיה של יהודי צפון אמריקה באוניברסיטת מק-גיל.
מאז סוף שנות ה-70 הוא מעורב במחקר, כתיבה וייעוץ בענייני מדיניות הנוגעים לסוציולוגיה של היהודים וגם בנושאים קנדיים כלליים הנוגעים למדיניות ההגירה ולרב-תרבותיות.
ערך יחד עם ויליאם שפיר וארווין קוטלר את כרכי The Canadian Jewish Mosaic , ואת  The Jews in  Canada עם רוברט ברים וויליאם שפיר. הוא חקר היבטים שונים של השואה ופרסם יחד עם ג'ון סיגל ספר בשם Trauma and Rebirth , על בני משפחות של ניצולי השואה. ספר אחר בשם Old Wounds , שפרסם יחד עם הארולד טרופר, בוחן את היחסים ההדדיים בין יהודי קנדה, אוקראינים בקנדה והממשלה הקנדית, כפי שנתגלו ברדיפה אחרי פושעים נאציים החיים בקנדה. יחד עם דניאל אלעזר ערך ספר בשם Still Moving , על דפוסי ההגירה של יהודים. וכמו-כן חיבר את הספר Like Everyone Else But Different , השקפה אנליטית על החיים היהודיים בקנדה בימינו.
הוא עוסק בהרחבה בתחומים רבים של החיים היהודיים בקנדה והחיים היהודיים הכלליים - אנטישמיות, חינוך יהודי, ההתנהגות הפוליטית של יהודים ומקדיש לאחרונה תשומת לב מיוחדת לשאלת נאמנויותיהם של יהודי קנדה ובריטניה בהקשר של נאמנויות חוץ-לאומיות במסגרת הגלובליזציה.
בין השאר הוא משמש יועץ לארגונים רבים של יהודי קנדה.

לקורות חיים מפורטים ורשימת פרסומים, ראו:
אתר אוניברסיטת מק-גיל

English Russian